40 Maraton Berliński

Triumfator 40. Maratonu Berlińskiego Kenijczyk Wilson Kipsang pobił rekord świata, pokonując dystans 42,195 km w czasie 2:03.23.

W niedzielę pierwszych pięć miejsc wśród mężczyzn zajęli Kenijczycy. Drugi na mecie Eliud Kipchoge był od ponad 40 sekund wolniejszy od zwycięzcy. Miejsce na podium wywalczył także Geoffrey Kipsang

Na 11. miejscu zawody ukończył najlepszy z Polaków Błażej Brzeziński (2:12.17). Niedługo po nim do mety dotarł Arkadiusz Gardzielewski (2:13.53), który zajął 15. pozycję.

Wśród kobiet triumfowała Kenijka Florence Kiplagat, która czasem 2:21.13 wyprzedziła o ponad minutę rodaczkę Sharon Cherop. Trzecie miejsce zajęła aktualna rekordzistka świata Niemka Irina Mikitenko (2:19.19 w 2008 roku, również w Berlinie).

Najlepsza z Polek - Agnieszka Kuzyk - uplasowała się na 35. lokacie (2:58.12).

Reprezentujący Chemika AdBlue Puławy Jarosław Zdonek z czasem 2:57:06 zajął 1003 miejsce w kategorii M35 był 216.

W berlińskiej imprezie, która odbyła się w dobrych warunkach pogodowych (temperatura 10 stopni Celsjusza, brak opadów i silnego wiatru), wystartowało 41 120 uczestników ze 119 krajów.